Często zadawane pytania z zakresu geodezji i budownictwa:
Czy wszędzie możemy zbudować dom?
Odpowiedź jest zawarta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jest to akt, którego treść jest obowiązująca przy zagospodarowywaniu oraz zabudowie terenów. Chcąc otrzymać pozwolenie na budowę, właściwy organ weryfikuje zgodność naszego projektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W sytuacji braku ww. planu, organ sprawdza zgodność z zapisami decyzji o warunkach zabudowy.
Czy należy wykonać pomiar powierzchni użytkowej lokalu?
Oczywisty jest fakt, że wartość nieruchomości jest uwarunkowana jej powierzchnią. Co więcej wysokość podatków, czy też czynszu jest nieodłącznie związana z metrażem. Dlatego też, precyzyjne obliczenie wymiarów powierzchni lokali jest niezwykle istotne. Na podstawie geodezyjnych prac pomiarowych oraz wynikającej z nich dokumentacji określamy powierzchnię, która jest wpisana do Ksiąg Wieczystych, aktów notarialnych oraz ewidencji gruntów i budynków.
Mapa do celów projektowych?
Jej opracowanie zlecamy uprawnionemu geodecie, który na podstawie pomiarów w terenie oraz dokumentacji nanosi aktualny stan zagospodarowania działki, zmiany w konfiguracji terenu (np.: nasypy, doły), istniejące sieci uzbrojenia terenu oraz rosnące drzewa.
Zanim kupimy działkę?
Nie wszędzie można postawić dom. Jak najwcześniej sprawdźmy, czy upatrzony przez nas kawałek ziemi nadaje się pod budowę. Przed kupnem warto ocenić zalety i wady działki – obejrzeć sąsiedztwo oraz okolicę. Może się na przykład okazać, że teren, na którym leży działka, jest gruntem rolnym lub został objęty ochroną konserwatora przyrody, albo będzie w przyszłości tędy przebiegać trasa szybkiego ruchu.
Jaka jest cena mapy do celów projektowych?
Głównym czynnikiem który wpływa na cenę mapy jest zakres powierzchni opracowania oraz stopień jego “zurbanizowania”. Inna cena jest w przypadku obszarów rolnych lub leśnych, a inna w przypadku gęstej zabudowy miejskiej. Dlatego cena za wykonanie mapy ustalana jest klientem indywidualnie po sprawdzeniu obszaru będącego przedmiotem prac.
Chcę wyznaczyć granicę działki?
Zasadniczą kwestią jest to czy między sąsiadami istnieje spór co do przebiegu granicy. W sytuacji kiedy go nie ma, a pomiary geodezyjne granic nigdy wcześniej nie były przeprowadzane, można wykonać ustalenie granic. Natomiast jeśli któraś ze stron kwestionuje przebieg granic, powinno się wykonać rozgraniczenie.